ثبت نام دوره فن بیان کودک و نوجوان آغاز شد ! (کلیک کنید)
0
09107216013

بازاریابی دهان به دهان چیست ؟ روش‌های بازاریابی دهان به دهان

بازاریابی دهان به دهان چیست

این نوع بازاریابی از طریق  معرفی مشتریان رضایت مند شما به دیگران انجام می شود و این یعنی اینکه شما به وقت ارتباط با مشتری اینقدر خوب عمل کنید تا مشتری شما را به دیدگران معرفی کند و این یعنی بازاریابی دهان به دهان که با آموزش فن بیان در ارتباط است.

برای اینکه بتوانیم بازاریابی دهان به دهان را بهتر متوجه شویم باید انواع مخاطبانی که به ما مارجعه می کنند را بشناسیم:

خریدار احتمالی :

اگر فردی وارد کسب و کار و یا مغازه شما می شود و در حال چرخیدن است و هنوز خریدی انجام نداده است به این افراد خریدار احتمالی می گویند. خیلی از این افراد بستگی به انوع اولین رفتار شما، از شما خرید می کنند یا خرید نمی کنند.

به نوع احوال پرسی که با استقبال گرم همراه باشد یا فرد معمولی وحتی بعد از خرید چه رفتاری انجام می دهیم.

خریدار :

اگر فردی مرتبه اول از ما خرید کرد، میشود این فرد را به عنوان خریدار در نظر گرفت. خیلی از خریداران فقط چون یک نیازی داشته اند به مغازه شما ورود کرده اند یا اولین مغازه ای که به مسیر آنها خورده است را انتخاب کرده و به سمت ما می آیند که نیاز اولیه و آنی خود را برطرف کنند اما ادامه اینکه شما برای دفعات بعد انتخاب شوید یا خیر بستگی به چند موردی دارد که در ادامه تضیح خواهم داد.

مشتری :

آموزش بازاریابی دهان به دهان

اگر یک خریدار چند دفعه مثلا سه یا چهار بار از ما خرید کرد می شود مشتری که رفت آمد دارد و احتمالا از اجناس و نوع خدمت دهی ما رضایت نسبی داشته است.

مشتری هوادار :

اگر فردی چندین ماه است که از ما خرید می کند و از ما و شخصیت ما به عنوان فروشنده راضی بوده و خوشش آمده است به این مشتری، مشتری هوادار می گویند. این نوع مشتری نه تنها از ما خرید می کند بلکه دیگر حاضر نیست از جای دیگری خرید کند چون به ما اعتماد دارد و همیشه وقتی به توصیه های ما گوش داده است ضرر نکرده هیچ بلکه سود کرده است.

مشتری وفادار :

تمام سعی ما در کسب و کار ایجاد این نوع مشتری یعنی مشتری وفادار است. این افراد برای ما بازاریابی دهان به دهان انجام می دهند. این افراد باعث رشد کسب و کار ما می شوند. این افراد حتی اگر فرد در حال بدگویی از ماست، از ما در نبود ما هم دفاع خواهند کرد. این افراد در هر جایی اگر صحبت از محصولات مشابه ما شد حتما و بدون درنگ ما را بقیه معرفی و تمجید خواهند کرد.

اگر ما بتوانیم سطح خدمت دهی و رضیت مشتری ها را به این حد برسانیم زیاد نیازی به مشتری جدید نخواهیم داشت و کافیست 100 مشتری وفادار برای خود ایجاد کنید و این مشتریان خود برای شما بازاریابی را انجام می دهند و شما سود می کنید بلکه هزینه های اضافه بازاریابی هم از شما گرفته خواهد شد.

صوت بازاریابی دهان به دهان چیست ؟

راهکار ایجاد بازاریابی دهان به دهان توسط مشتری وفادار :

آموزش بازاریابی دهان به دهان

در این قسمت چند راهکار خیلی ساده برای ایجاد بازاریابی دهان به دهان توسط مشتری وفادار ارائه خواهیم داد. کافیست تمرکز خود را بر روی این موارد بگذارید و هفته ای یکی از این موارد را بهبود بدهید. برخی در کسب و کار و در مواردی که آموزش می بینند توانایی کنترل هوش هیجانی خود را ندارند و به خود قول می دهند که هر روز چند نکته را بهتر کنند در صورتیکه بعد از دو هفته سرد می شوند و به حالت قبل بر می گردند.

شما هفته ای یک مورد را بهبود بدهید در سال 54 مورد بهبود حاصل شده است.مطمئنا افراد کمی هستند که هفتگی و به طور مداوم به بهبود کسب و کار خود فکر کنند و شما که هفته نه چندان بزرگی را گذاشته اید قطعا به از یکی دو سال در صنف کسب و کاری خود می توانید حرفی برای گفتن داشته باشید و درآمد قابل توجهی کسب کنید.

اگر قصد کسب درآمد از تدریس را دارید آموزش آن را در سایت مشاهده کنید.

رفتاری مثال رفتار دوست قدیمی:

اولین اصل فروش و ایجاد بازاریابی دهان به دهان، ایجاد حس خوب است. در واقع فروش در زمان انتقال حس خوب اتفاق می افتد. یعنی اگر شما توانستید در ورود افراد حس خوبی به انها انتقال بدهید بخصوص افرادی که در مرتبه اول به کسب و کار شما رجوع کرده اند این افراد مجددا برای خرید از شما به شما بر خواهند گشت.

احتمالا برای ما زیاد اتفاق افتاده است که در دوران مدرسه به درسی علاقه مند شده ایم به خاطر رفتار خوب و مناسب معلمش. این یک نمونه از فروش است که در سطح روابط اتفاق می افتد. در فروشندگی هم همین اتفاق تکرا می شود. فرض کنید که فردی وارد مغازه شما شد به او نوعی رفتار کنید که انگار یک دوست قدیمی را بعد از چندین مدت دیده اید.

فراموش نکنید منظور از مدل رفتار است نه کلماتی که استفاده می کنید. خب دوست قدیمی را ببینیم احتمالا آن را بغل می کنیم و از کلمات شخصی استفاده می کنیم اما با فرد تازه وارد نمی توان اینکه رفتار کرد بلکه باید با استفاده از کلمات رسمی و جمع صحبت کنیم.

ولی حس و اشتیاق دیدار با یک دوست قدیمی را باید به آن فرد منتقل کنیم. یک مرتبه به مغازه فست فودی رفتم و فرد فروشنده تلفنی در حال سفارش گرفتن بود. هر فردی که تماس می گرفت با صدای خیلی بلند به جواب دادن می پرداخت. وقتی دلیل را از او پرسیدم جواب داد که باید با مشتری ها خوش رفتار بود گفتم خب چرا با این میزان از بلندی صدا؟

جواب داد خب مشتری بدونه از اینکه تماس گرفته اشتیاق دارمو در صورتیکه که او فقط میزان صدا را از پشت تلفن بالا می برد و وقتی از روبرو آن فرد را می دیدید هیچ لبخندی بر لب نداشت و مصنوعی بود.

نکته اول: افراد این مصنوعی بودن را می فهمند و حس را درک می کنند دقیقا مثل خنده مصنوعی که خیلی از ما اگر از فردی ببینیم می فهمیم

نکته دوم: برخی افراد از صدای خیلی بلند ناخوشنود می شوند و بلکه فراری می شوند. شاید اجناس شما خب و با کیفیت باشد اما از رفتار نامتعارف شما فرار کنند.

توصیه ما این است که شما متناسب با میزان و لحن صدای فرد با او صحبت کنید و لبخند را داشته باشید.

ایجاد خدمتی که بقیه حاضر به انجام آن نیستند:

سعی کنید موارد را به خدمات خود اضافه کنید که دیگران حاضر نیستند ارائه بدهند یا مهم نمی دانند. مثلا برای یک سوپر مارکت گذاشت یک فرچه کفش برای مشتریان کار خاصی نیست و خیلی از انها حاضر نیستند که چنین کاری انجام بدهند اما شما سعی کنید آن را ارئه بدهید.

یا یک مکانیک که برای تنظیم باد افراد یک سری باد بیرون از مغازه وصل می کند تا در نبود او مردم بتوانند از باد استفاده کنند و اینکار جایگاه آن مکانیک را در ذهن افراد نگه می دارد و کم کم حتی اگر شما را ندیده باشند برای تست هم که شده به پیش شما خواهند آمد.

وقتی به پیش شما آمدند می توانید یک دفترچه تست ماشین به آنها هدیه بدهید. دفترچه تست ماشین یعنی کارکرد ماشین برای تعویض مجدد روغن یا موارد دیگر ماشین حتی می توانید یک دستمال کاغذی کوچه با برند شخصی خودتان با آنها ارائه بدهید.

اینها نمونه ای از کارهایی است که افراد کمی در کسب و کار خود انجام می دهند و شما با انجام آن می توانید خود را متمایز کنید تا افراد به پیش شما برای دریافت خدمات برگردند و به شما پول بدهند. این موارد هرچند کوچک است و هزینه زیادی را برای شما به همراه نخواهد داشت اما به شدت شما را به سود خوبی انجام می دهد.

شاید دیده باشید که برخی این خدمات را به افراد خاص و یا آشناهای خود انجام می دهند و تجربه نشان داده است که بقیه مشتری ها متوجه می شوند و ناراحت می شوند و در اولین فرصت شما را تعویض خواهند کرد اما با در نظر گرفتن چنین خدماتی برای همه می توانید همه را راضی نگه دارید.

 یادت نرود همیشه باید به این فکر کنید که من در کسب و کارم چطور می توانم خدمات کم هزینه و بهتر ارائه بدم که هفتگی من را نسبت به رقبا بهتر کند و با این فکر کارهای را انجام می دهید که بعد از یک سال کسی بخواهد مثل شما باشد به شدت باید زحمت بکشد.

تنبل کردن مشتری :

راه سوم برای بازاریابی دهان به دهان این است که شما مشتری را تا حد امکان تنبل کنید یعنی اینقدر خدمات به او بدهید که نتواند گزینه ای بهتر از شما پیدا کند تا بخواهد شما را با دیگری تعویض کند.

البته خدمات شامل رفتار مناسب با مشتری هم خواهد شد.

مثلا برای بیمه ماشین اغلب دفترهای خدمات بیمه بریا بیمه به افراد می گوید که ماشین را به دفتر آنها ببرید تا از ماشین عکس بگیرند و بیمه نامه را برای شما ثبت کنند. افراد الان به دلیل مشغله زیاد این مورد را سخت می دانند. یک شرکت بیمه می تواند برای صدور بیمه یک عکاس استخدام کند تا به محل کار یا خانه فرد مراجعه کند و از ماشین فرد و از بیمه نامه قبلی عکس بگیرد.

حتی می توانید به آن عکاس نحوه گرفتن تعهدات را یاد بدهیم یا یک کارتخوان بی سیم همراه کنیم تا تهدات را هم اجرایی کند و بعد فقط ثبت بیمه نامه مانده که کاری به صاحب ماشین ندارد.

با این کار راحت می توان مشتری را تنبل کرد. در کسب و کارتان ببینید چطور میوانید تا جای ممکن مشتری را تنبل کنید. مثل پیک برای فست فودی ها نمونه این کار است.

مایکل شوماخر در 7 دوره مسابقات رانندگی فرمول یک که قهرمانی در آن به شدت سخت است، قهرمان شد و وقتی از او می پرسند که راز قهرمانی 7 دوره ای شما چیست در جواب می گوید در جایی که بقیه ترمز میزدند، من گاز می دادم.

برای اینکه نتایج چشمگیری داشته باشیم باید در جاهایی که بقیه اقدام نمی کنند، ما اقدام کنیم کارهایی که بقیه حاضر نیستند انجام بدهند را ما انجام بدهیم.

دیدگاه کاربران
 • فیروز آبادی 23 دسامبر 2022

  ساده ، قابل استفاده و رایگان
  یک پکیج کامل
  که حتی ارزش پرداخت هم داره

  تشکر از سایت سرافراز آکادمی

  • همکار 29 دسامبر 2022

   سلام جناب فیروزآبادی ممنو از حمایت شما از سرافراز آکادمی . خدا را شاکریم که کمک کننده بوده است.

 • فیروزآبادی 30 دسامبر 2022

  جسارتا دوره آموزشی برای رشد کسب و کار دارید؟

  • همکار 19 ژانویه 2023

   سلام مجدد بله دوره هست فقط برای کسب و کارهایی که حداقل یک سال از استارتشون گذشته و برای راه اندازی نیست بلکه برای رشد کسب و کار هست

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *