ثبت نام دوره فن بیان کودک و نوجوان آغاز شد ! (کلیک کنید)
0
09107216013

۹ روش برای کسب درآمد از تدریس

کسب درآمد از تدریس

مدرس هایی وجود دارند با اینکه مهارت خوبی هم در حیطه خود دارند اما باز نمی توانند جوری که باید کسب درآمد کنند تا جایی که از علاقه خود و تدریس می گذرند و به سراغ کار دیگری می روند.

این کار باعث می شود  همیشه آنها در حسرت کار کردن در شغل مورد علاقه خود بمانند. اینجا چندین مورد از راه های کسب درآمد از تدریس می پردازیم.

ساخت پاورپوینت :

اولین روشی که مدرسین می توانند از آن کسب درآمد خوبی داشته باشند ساخت پاور پورینت برای ارائه بقیه است. اگر به دانشگاه بخصوص در مقطع ارشد رفته باشید، غالب مدرسین دانشگاه از دانشجویان می خواهند تا پاور پوینت آماده کنند و برای ارائه در جمع و سخنرانی حاضر شوند.

در ادامه مقاله کسب درآمد از تدریس همراه ما باشیم.

اولین دغدغه دانشجویان سخنرانی و ارائه هست و دومین دغدغه ساخت پاورپوینت که افراد بسیار زیادی بلد کار نیستند و حاضرند مبلغی را برای ساخت پاور پوینت هزینه کنند.

کافیست شما مهارت ساخت پاورپوینت را بلد باشید که ما در داخل سایت چند تکه از ساخت پاور را توضیح و ارائه داده ایم و اگر اینجا را کلیک کنید می توانید به آن دسترسی داشته باشید.

حتی برخی اساتید هم وقت ساخت پاورپوینت را ندارند و حاضرند برای ساخت آن هزینه کنند و شما می توانید از 2 راه کسب درآمد کنید.

اولین راه:

ساخت پاور برای هر دو قشر استاد و دانشجو هست و حتی مدرسین آزاد دیگر است که هر اسلاید را بین 50 تا 100 هزار تومان می توانید از فرد درخواست کنید.

دومین راه:

آموزش ساخت پاور پوینت برای ارائه که این گزینه نیز در آمد خوبی برای شما خواهد داشت و جلسه ای بین 100 تا 300 هزار تومان می توانید از درخواست کنند بگیرید.

تدریس خصوصی:

دومین راه برای کسب درآمد مدرسین بخصوص افراد تازه کار که درآمد به شدت خوبی را می تواند برای فرد داشته باشد تدریس خصوصی است.  مثلا یک مدرس فن بیان شاید اول=ایل کار نتاوند یک کارگاه 10 نفر را پر کند چون شناخته شده نیست اما می تواند فرد به فرد را پرزنت کند تا مشتری خصوص او باشند.

برخی هستند که تدریس خصوصی می خواهند تا رشد بیشتری داشته باشند چرا که تمام وقت تدریس در اختیار آن یک نفر خواهد بود و قائدتا رشد بیشتری برای فرد مراجع اتفاق می افتد.

اما اگر فرد در کلاس عمومی شرکت کند شاید در طول جلسه 2 ساعته فقط 10 دقیقه یا حتی کمتر وقت برای رفع مشکل هر فرد وجود داشته باشد جون کلا دسته جمعی است پس کلاس خصوصی هم رضایت بیشتری را برای مخاطب خواهد داشت چون تمام توجه و وقت مدرس به اوست و هم نتیجه و رشد بیشتری دارد.

صوت توضیحات مربوط به روش‌های کسب درآمد از صنعت آموزش

یک توصیه:

سعی کنید از مبالغ کم شروع کنید تا چم و خم کار دستتان بیایید از جمله نحوه تعامل با مخاطب، نحوه تمرین دادن تا جلسه بعد، نحوه پیگیری مخاطب برای انجام تمرینات برای نتیجه گرفتن و… برای کسب درآمد از تدریس

مشاوره یا کوچ خصوصی:

این مورد با مورد قبل که تدریس خصوصی است تفاوتی که دارد این است که در مورد قبل شما مدرس هستید و برای نتیجه گرفتن فرد هر آنچه لازم است به کار می گیرید تا فرد نتیجه بگیرد ولی در کوچ و مشاوره غالبا حالت توصیه دارد و صحبت با مشارکت و سوال پرسیدن پیش خواهد رفت.

برای کسب درآمد از تدریس صبر بسیار مهم است.

مثال:

اگر فردی برای کلاس خصوصی فن بیان به نزد شما بیایید شما تعداد جلسات را برای او معین می کنید و به فرد تذکر می دهید که برای نتیجه گرفتن حتما می بایست این تعداد جلسات را بیایید و تمرینات را انجام بدهد تا نتیجه بگیرد و باید روی تمامی جوانب مهم فن بیان با او کار کنید اما در مشاوره برای فن بیان، فرد یک یا دو یا نهایتا سه مشکل در ارائه دارد که از شما راهکار می خواهد و شما به او راهکار می دهید و فقط همان مشکل و مسئله ای را حل می کنید.

یک تفاوت جزئی دیگر در هزینه ها است که تدریس خصوصی باید تعداد جلسه مشخصی داشته باشد و بابت آن هزینه ها را اول کار طی کنید ولی در جلسه مشاوره تعداد جلسات با خود مراجع بستگی دارد و جلسه ای با او حساب می کنید.

اگر مهارت خوبی در حیطه کاری خود دارید می توانید به ارائه کوچ و مشاوره هم اقدام کنید و درآمد نسبتا بدی ندارد.

برگزاری وبینار:

برخی از سایتها محیطی را برای مدرسین فراهم کرده اند که می توانند در فضای اینترنتی کلاس و کارگاه برگزار کنند و مخاطبان هم به آنها مراجعه و براساس نیازشان در کارگاه ها ثبت نام کنند.

کسب درآمد از تدریس

مثلا سایت ایسمینار در ایران این قابلت را دارد و هر مدرس میتواند محتوایی را با یک پوستر از خودش و محتوایی که ارائه می دهد اماده و بارگزاری کند. سپس شما به عنوان مدرس باید تاریخ برگزاری را تعیین کنید مثلا برای 10 روز دیگر و این پوستر شما در سایت تا 10 روز آینده خواهد ماند.

افرادی که وارد سایت می شوند که تعداد قابل توجهی هستند انتخاب می کنند که وارد وبینار شما بشوند و ثبت نام بکنند یا خیر. اینجا اگر متن تبلیغاتی خوبی نوشته باشید و عنوان جذابی داشته باشد می توانید افرادی را برای ثبت نام جذب کنید.

شما میتوانید وبینار را رایگان برگزار کنید و فیلم آن را به صورت پولی در همان سایت ایسمینار بارگزاری کنید و به فروش برسانید که درصدی از آن را خود سایت ایسمینار بر خواهد داشت یا میتوانید از همان ابتدا سمینار خود را پولی تعیین کنید و از همان وبینار هم کسب درآمد کنید و بعد فیلم آن را در سایت منتشر و کسب در آمد کنید.

نوشتن مقاله:

لابد در گوگل و سایتها برای پیدا کردن موردی سرچ کرده اید و دیده اید که وقتی وارد سایتی می شوید، آن سایت محتوای متنی، ویدئویی، عکسی یا فایلهایی به صورت صدا را در آن صفحه قرار داده است تا شما با مطالعه آن جواب سوالتان را بگیرید. به این مورد یک مقاله گفته می شود که توسط یک فرد نوشته شده و در سایت قرار گرفته شده و بعد عکسها، ویدئوها یا صداهای ضبط شده ای به آن اضافه شده است.

دقیقا مثل همین مقاله ای که من در حال نوشتن آن هستم و آقای اسلامی مدیر سایت بعدا عکسها یا ویسی را به آن اضافه خواهد کرد. به این کار تولید محتوای متنی(مقاله) گفته می شود که سایتهای زیادی دنبال افراد متخصص هستند تا به آنها برای نوشتن مقاله و تولید محتوا کمک کند و حاضرند بابت نوشتن مطلب خوب به شما پول بدهند.

پیشنهاد بنده به شما این است که مدتی بعد از اینکه نوشتید به مجله ها و روزنامه ها هم پیشنهاد نوشتن و تولید محتوا بدهید و اگر خوب کار کنید برخی از آنها نیز استقبال خواهند کرد و به شما هزینه خواهند داد.

ساخت پادکست:

گزینه ای که جدیدا خیلی مورد توجه مخاطبان قرار گرفته است گوش دادن ویسهای آموزشی ارزشمند است. افراد به دلیل مشغله زیاد و رفت

امدهای فراوان ترجیح می دهند تا هدفون را داخل گوش قرار داده و همین طور که به کارهای خود می پردازند به آموزش مورد نیاز خود نیز گوش بدهند. جالب است هر نفر در سال بین 500 تا 1000 ساعت را در ماشین می گذراند و این ساعت بسیار خوبی برای گوشدادن ویسهای آموزشی است حالا مترو  رو هم به این مورد اضافه کنید.

اگر محتوای بسیار ارزشمندی را میتوانید ارائه بدهید این گزینه را از دست ندهید. سایت متمم از محمدرضا شعبانعلی به شدت روی ویسهای آموزشی کار کرده است و برند شده. سایتهایی هستند که ویسهای شما را برای فروش در سایت خود قرار می دهند فقط باید یک سری اسانداردهایی که دارند را رعایت کنید.

مثلا سایتهایی مثل طاقچه یا گوگل پادکست از جمله سایتهایی هستند که ویسهای آموزشی را به فروش می گذارند. با یک سرچ ساده می توانید سایتهای دیگر را نیز پیدا کنید.

تایپ:

این گزینه هم راه خوبی است برای افرادی که ابتدای کارشان است یا شاید به علت اسیب دیدگی هنجره یا هر دلیل دیگری نتوانسته اند کار خود را ادامه بدهند می تواند درآمد خوبی را برایشان ایجاد کند.

حتی نرم افزارهایی هستند که صدای شما را می شنوند و صدا را برای شما تایپ می کند. برخی شاید بپرسند خب باتوجه به همچین نرم افزارهایی چرا باید تایپ را به ما بدهند و خودشان این کار را انجام می دهند.

اولا خیلی از افراد از این داستان خبر ندارند و دومین مورد حتی اگر خبر هم داشته باشند این نرم افزار 100% درصد تایپ نمی کند و با اینکه ترجمع بین 90 تا 95 درصد درست را به شما تحویل می دهد اما باز هم نیاز به بازبینی دارد و افراد حوصله این کار را هم ندارند یا وقتش را ندارند و حاضرند این کار را به فرد دیگری بسپارند تا وقتشان آزاد شود ای اعصابشان خورد نشود.

ضبط محتوا آموزشی و فروش آفلاین آنها:

این گزینه بیشتر برای معلم ها و مدرسین دانشگاه کاربردی و درآمد زا است. خانواده ها با توجه به تغییر رویکرد سیستم آموزش و پرورش باید روی درس خواندن فرزندان خود نظارت داشته باشند و به آنها کمک کنند. این واقعا دغدغه خیلی بزرگی برای خانواده ها شده است که حاضرند محصول آموزشی را بخرند تا قرزندشان محتوای آن درس را به خوبی یاد بگیرد و نیازی به وقت گذاشتن طولانی مدت به پای درس و مشق فرزندشان نباشد.

خب یک معلم و مدرس می تواند از دروسی که تخصص دارد حین تدریس فیلم بگیرد و تکه تکه درسهای هر کتاب را کنار هم بگذارد و به صورت یک پکیج آموزشی به خانواده ها ارائه بدهد مثلا پکیج درس اول تا درس اخر ریاضی پایه چهارم ابتدایی و از فروش این پکیج کسب درآمد کند.

کافیست فقط یکبار همت کنیم و یک پکیج اموزشی ایجاد کنیم و حداقل تا 10 سال آینده از این درآمد استفاده کنیم.

فروش خلاصه کتاب:

یک مدرس برای اینکه بتواند خوب بفروشد و برند ود را بسازد  باید محتوای دسته اول و خوبی داشته باشد و این نیاز به دیدن و شنیدن دوره های آموزشی به روز یا مطالعه کتاب است.

افراد زیادی هستند که دوست دارند کتاب مطالعه کنند اما فرصت خواندن همه کتاب را ندارند و دوست دارند تا خلاصه کتاب را مطالعه کنند. اگر شما اهل خواند کتاب هستید می توانید یک کتاب را خلاصه کنید و نکاتی که از نظر شما مهم است را برداشت و به صورت پی دی اف یا ویس به بقیه بفروشید.

البته که اوایل شاید به نظر روش خوبی برای کسب درآمد نباشید اما کافی است این کار را ادامه دهید و هفته ای یک کتاب را خلاصه کنید و می بینید یک سال شما 54 خلاصه کتاب دارید و در 10 سال 540 کتاب خلاصه و افراد حاضرند بابت تعدادی از آنها پول بدهند و وقتی  اینها کنار هم قرار بگیرند درآمد خوبی برای شما ایجاد خواهد شد که به آن درآمد غیرفعال می گویند.

کافیست یک کانال تلگرامی یا سایت داشته باشید تا آنها را به صورت پولی به بقیه ارائه بدهید. شاید پول ایجاد سایت را نداشته باشید که در این صورت با ایجاد یک کانال تلگرامی می توانید عضویت پولی بگیرید و محتواها را به آن کانال انتقال بدهید.

کلام آخر:

راه های دیگری مثل برگزاری سمینار یا کارگاه آموزشی نیز وجود دارد که به شدت درآمد زا هستند که با برگزاری و بازاریابی خوب و مناسب می توانید نیاز و خرج سالانه خود را در بیاورید که ما توضیح ندادیم چون به شدت در مورد آنها مقاله و نوشته وجود دارد.

و حتی نوشتن و چاپ کتاب که هم روش بسیار خوبی برای بازاریابی و هم اعتبار بخشی به ماست.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *